Müşteri Hizmetleri: [0224] 224 1820

Bilgi Merkezi

Onlarca kullanıcı yanılıyor olamaz. Alan adı ve Hosting Hizmetlerinde %100 Memnuniyet.

Ana sayfa > Bilgi Merkezi > Web Tasarım > Domain (alan adı) ve Hosting (barındırma) ücreti nedir?


Domain (alan adı) ve Hosting (barındırma) ücreti nedir?


Domaininiz sitenizin adıdır. örn; www.yesilbeyaz.com.tr. Türkçe karışığı alan adıdır. Firmanız veya şahsınız adına bir domain almaya karar verdiğinizde öncelikle söz konusu domainin alınabilir durumda olması gerekmektedir. Alınabilir durumda olması, daha önce herhangi bir şahıs/firma tarafından kaydedilmemiş olması veya kaydının silinmiş olduğu anlamına gelir.

Domainler en az 1, en fazla 10 yıl kayıt edilebilirler. Fakat bu durum domain uzantısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Uzantılarına göre kayıt sürelerini sayfadan, <a href="https://www.yesilbeyaz.com.tr/domain-hizmetleri/alan-adi-fiyatlari" target="_blank">domain fiyatları</a> menüsünden inceleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödeme zamanını geçirmeden gereken ödemenin yapılmasıdır. Aksi halde domain askıya alınır ve tekrar geri  alınmak istenildiğinde registrar firmasının uygulayacağı yeni ve edelinin üstü fiyatın ödenmesi gerekir, bu ücret normal kayıt ücretinin katlarca üzerinde olabilir veya domainin düştüğü gün bir başkası tarafından alınarak kullanılmaya başlanabilir.

Hosting ise, sitenin, maillerin ve veritabanı gibi siteniz ile ilgili tüm dosyaların fiziksel olarak, kapasitesi yüksek, özel bilgisayarlarda yani sunucularda saklanmasıdır. Sitenizin çalışabilmesi için dosyaların 24 saat açık kalan ve yüksek özelliklere sahip olan bu sunucularda barındırılması gerekir. Türkçe karşılığı barındırma hizmetidir.
Barındırma hizmetini sağlayan firmalar, <a href="https://www.yesilbeyaz.com.tr/firma-hakkinda" target="_blank">bu hizmetin alt yapısı </a>ve sürekliliği için sürekli çalışma halindedirler. Sitenizin hızlı açılması ve kesintiye uğramaması, hosting hizmetini sağlayan firmanın bir anlamda kalitesini gösterir. Hosting ücreti ise, sizin bu hizmet karşılığında ödediğiniz bedeldir. Burda ki önemli nokta, sitenizin yayına devam edebilemsi için domain ve hosting ücretlerinin zamanında ödenmesidir.

Domain ve hosting hizmeti alacağınız yeri seçerken, firma olmasına dikkat etmeniz önemli bir noktadır. Eğer bir şahıstan hizmet alıyorsanız, sitenizin ve alan adınızın güvenliğini ve her yıl takip edildiğinden emin olmanız çok önemlidir. Firma seçiminde; <a href="https://www.yesilbeyaz.com.tr/firma-hakkinda/referanslar" target="_blank">firmanın referansları</a>, <a href="https://www.yesilbeyaz.com.tr/firma-hakkinda" target="_blank">alt yapısı teknik ekibi, destek kalitesi başlıca kriterler</a>, arasında gelmelidir.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?


Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle    Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır


Ayrıca Bakınız
Web sitemi kime yaptırmalıyım? (Görüntülenme: 3858)

İletişim Bilgileri
  • Dumlupınar Mah. Bilgi Sok. Bersoy2 Apt. No:12 D.14 16370 Nilüfer BURSA
  • Telefon: [0224] 224 18 20
  • E-mail: bilgi@yesilbeyaz.com.tr
Tamamen Güvendesiniz
Güvenlik sertifikasını doğrulamak için tıklayın.
Yeşibeyaz Web Tasarımı ve Programlama Bilgisayar Donanımı İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Kişisel Verilerin Korunması   Hizmet Sözleşmesi   Gizlilik Politikası   Kötü Kullanım Bildir
Copyright © 2024 - Yeşilbeyaz® markası tescillidir. - Site metaryellerini kopyalamak yada kullanmak yasaktır.