Müşteri Hizmetleri: [0224] 224 1820

Bilgi Merkezi

Onlarca kullanıcı yanılıyor olamaz. Alan adı ve Hosting Hizmetlerinde %100 Memnuniyet.

Ana sayfa > Bilgi Merkezi > Linux Web Hosting > Chmod dedir? Web sitemde Chmod ayarlarını nasıl yapabilirim? (Linux Hosting)


Chmod dedir? Web sitemde Chmod ayarlarını nasıl yapabilirim? (Linux Hosting)


CHMOD özelliği, sitenize yüklediğiniz herhangi bir dosya veya klasöre yazma, okuma ve uygulama özelliği kazandırmaktır. Yani bilgisayar üzerinde bildiğimiz anlamıyla dosya veya klasörleri "Salt Okunur" özelliği vermek veya kaldırmaktır.

İnternet üzerindeki kurulumlarda bu işlemin yapılma amacı; dosya veya klasörlerinizin istenmeyen bilgilerin eklenmesini engellemektir veya dosyalarınızı korumakta denilebilir.

Chmod özelliğini düzenleme işlemini klasör ve dosyalarınızı sitenize atmadan önce yapmak istiyorsanız, söz konusu klasör veya dosyanın üzerine sağ tuş ile tıklayıp "özellikler" seçeneğini daha sonrada "salt okunur" kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu işlem dosya veya klasörünüzün üzerine bilgi yazılmasını engeller. İşlemin tersini yaparak dosya veya klasörünüzün üzerine yazılabilmesini sağlayabilir ve daha sonra internete atıp işleminize devam edebilirsiniz.

Dosyaların Chmod ayarını yapmadan önce internete attınız ve kurulum yada sonrasındaki işlemlerde sorun ile karşılaştıysanız;

Klasörler için:
Kullandığınız ftp programınından Chmod ayarı yapılacak klasörün üzerine sağ tuş ile tıklayın ve menüden "attributes (chmod) / İzinler / Permissions" seçeneğini bulun ve açılan ufak pencereden "owner, group, public" başlıkları altında yer alan "read, write ve execute" seçeneklerinin tümünü işaretli hale getirin. Bu işlemi yaptığınızda sözkonusu klasöre yazılabilme özelliği vermiş olursunuz. Bu işlem dosya veya klasörleriniz için güvenlik açığını etkin hale getirir. Bu yüzden bu işlemi sadece gerekli ise yapmalısınız. İşlemi eski haline getirmek için "group ve public" başlıkları altındaki "write" seçeneklerindeki işaretleri kaldırabilirsiniz.

Dosyalar için:
Kullandığınız ftp programınından Chmod ayarı yapılacak klasörün üzerine gelip sağ tuş ile tıklayın ve menüden "attributes (chmod) / İzinler / Permissions)" linkini seçip açılan ufak pencereden "owner, group, public" başlıkları altında yer alan "read ve write" seçeneklerinin tümünü işaretli hale getirin. Bu işlemi yaptığınızda sözkonusu dosyaya yazılabilme özelliği vermiş olursunuz. İşlemi tersine almak için "group ve public" başlıkları altındaki "write" seçeneklerindeki işaretleri kaldırabilirsiniz.

İpucu: işaretleme işlemleriyle tek tek uğraşmak istemiyorsanız, işaretleme yaptığınız kutucukların enalt sol bölümündeki permissions kutucuğuna aşağıdaki numaraları yazabilirsiniz.

Klasörlere yazılma özelliği vermek için: 777
Klasörlerin yazılma özelliğini kaldırmak için: 755

Dosyalara yazılma özelliği vermek için: 666
Dosyaların yazılma özelliğini kaldırmak için: 644

Not: Windows sunucularda ftp üzerinden Chmod ayarı yapamazsınız. Chmod ayarlarını sadece linux hostinglerde yapabilirsiniz.Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?


Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle    Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır


Ayrıca Bakınız

İletişim Bilgileri
  • Dumlupınar Mah. Bilgi Sok. Bersoy2 Apt. No:12 D.14 16370 Nilüfer BURSA
  • Telefon: [0224] 224 18 20
  • E-mail: bilgi@yesilbeyaz.com.tr
Tamamen Güvendesiniz
Güvenlik sertifikasını doğrulamak için tıklayın.
Yeşibeyaz Web Tasarımı ve Programlama Bilgisayar Donanımı İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Kişisel Verilerin Korunması   Hizmet Sözleşmesi   Gizlilik Politikası   Kötü Kullanım Bildir
Copyright © 2024 - Yeşilbeyaz® markası tescillidir. - Site metaryellerini kopyalamak yada kullanmak yasaktır.